Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Systemy odciągu spalin: korzyści dla pracowników warsztatów samochodowych

Każdy, kto pracuje w warsztacie naprawczym lub warsztacie blacharsko-lakierniczym, wie, że system odciągów spalin jest niezbędny dla zdrowego, czystego środowiska pracy i optymalnego wykonywania każdej czynności pozbawionej ryzyka dla zdrowia.

Ale to nie wszystko: nowoczesny, zaawansowany technologicznie system sprawia, że warsztat naprawczy i warsztat blacharsko-lakierniczy są bardziej produktywne, a także nadają firmie innowacyjny wizerunek.

Zajmiemy się tym tematem bardziej szczegółowo.

SSAWKA DO ODCIAGU SPALIN - Systemy odciągu spalin: korzyści dla pracowników warsztatów samochodowych

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto instalować systemy odciągów spalin w warsztacie?

W warsztatach i centrach serwisowych technicy i operatorzy w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych pracują w bliskim otoczeniu samochodów, motocykli, a także pojazdów użytkowych i ciężarowych.

To specyficzne miejsce pracy powoduje emisję toksycznych substancji, które mogą zagrażać zdrowiu.

Gazy spalinowe zawierają trzy rodzaje substancji niebezpiecznych:

 • tlenek węgla
 • niespalone węglowodory
 • tlenek azotu

Substancje te są tak niewyczuwalne, że wymykają się wszelkim próbom filtracji. Dlatego konieczne jest pobranie gazów ze spalin pojazdu i wydalenie ich natychmiast poza warsztat, aby nie wydostały się do wnętrza.

Ta operacja zapewnia wiele korzyści pracownikom: więcej o nich –  poniżej.

Zdrowie: jak wspomniano wcześniej, gazy spalinowe zawierają substancje, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza poprzez zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Każdy składnik ma również określony profil ryzyka chemicznego, np.:

 • uszkodzenie układu oddechowego oraz błon oczu i jamy ustnej
 • ryzyko dla skóry w przypadku substancji
 • uszkodzenie układu nerwowego

Bezpieczeństwo: oprócz toksyczności niektóre gazy są łatwopalne lub wybuchowe, a zatem stanowią również zagrożenie dla bezpieczeństwa w pracy, jeśli nie zostaną skutecznie usunięte. Każdy kraj ma własne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy, które obligują do posiadania niezbędnych narzędzi do zapobiegania lub zmniejszania czynników ryzyka.

Czystość: Gazy spalinowe zawierają bardzo małe cząstki stałe, które mogą osadzać się na ścianach lub podłogach warsztatu ze względu na ich wysoką lotność. Jeśli nie zostaną one usunięte, gromadzą się, czyniąc środowisko pracy niezdrowym.

Porządek: ważne jest, aby pracownicy mogli poruszać się po warsztacie lub serwisie bez przeszkód, bez kolizji z maszynami. Projektowanie przestrzeni roboczych i rozkład układów wydechowych pozwala technikom optymalnie wykonywać pracę bez przeszkód i mieć niezbędne narzędzia tam, gdzie  potrzeba, zachowując wszystko pod ręką. Oszczędza to czas na poszukiwanie potrzebnego sprzętu i zapobiega ewentualnym nieporozumieniom.

ODCIAGI SPALIN DO WARSZTATOW - Systemy odciągu spalin: korzyści dla pracowników warsztatów samochodowych

Produktywność: wydajność i produktywność są bezpośrednimi konsekwencjami wyżej wymienionych punktów. Zdrowe, czyste i uporządkowane środowisko pracy usprawnia wszystkie procesy, umożliwiając technikom wykonywanie większej liczby zadań w krótszym czasie. Przekłada się to na lepsze wyniki, jakość wyników końcowych i zwiększa zysk firm. Co więcej, dzięki możliwości pracy z najnowocześniejszymi maszynami pracownicy stają się bardziej zmotywowani i dumni z bycia częścią nowoczesnej firmy. Będzie to miało duży wpływ na ich zadowolenie, co jest bardzo ważne dla efektywności i motywacji.

Instalacja wysokiej jakości systemów odciągu spalin może zaspokoić wszystkie te potrzeby, pod warunkiem, że jest odpowiednio zintegrowana z projektem i strukturą miejsca pracy.

Istotne jest, aby polegać na kompetentnym dostawcy, który nie tylko gwarantuje skuteczność systemów, ale także wie, jak zaprojektować układ z uwzględnieniem każdego czynnika, np.:

 • dostępnego miejsca
 • częstotliwości użytkowania
 • liczby stanowisk pracy
 • rodzaju pracy

System odciągowy musi być w rzeczywistości wybrany zgodnie ze specyficznymi potrzebami warsztatu lub warsztatu lakierniczego.

Na przykład:

 1. Jeśli warsztat jest mały, a praca odbywa się w ograniczonym obszarze, może być wskazane wybranie systemów stacjonarnych
 2. Z drugiej strony, jeśli warsztat i warsztat blacharsko-lakierniczy są bardzo duże, a obszary przeznaczone do konserwacji pojazdów są różne i daleko od siebie, lepiej wybrać system przesuwny, który można łatwo przemieszczać po różnych obszarach.

Należy również wziąć pod uwagę rodzaje pojazdów, które mają być serwisowane. Jeśli firma zajmuje się również dużymi pojazdami, konieczne będzie posiadanie systemu odciągu spalin do samochodów ciężarowych, o innych właściwościach niż tradycyjny pod względem wielkości średnicy ssawek. Pojazdy, takie jak ciężarówki i furgonetki, wytwarzają większą ilość gazu niż zwykłe samochody. Układ ssący musi być odpowiedniej wielkości, zaprojektowany do przechwytywania i przenoszenia tej objętości spalin na zewnątrz.

ODCIAGI SPALIN DO WARSZTATOW ELWICO SERWIS - Systemy odciągu spalin: korzyści dla pracowników warsztatów samochodowych

Jak udowadnia niniejszy artykuł, instalacja nowoczesnych systemów odsysania oparów i pyłu może realnie wpłynąć na dokonanie realnej zmiany w warsztacie. Zapytaj o ofertę dotyczącą odciągów spalin ELWICO SERWIS z Warszawy – doradzamy od wielu lat i proponujemy Klientom w całym kraju rozwiązania dostosowane do potrzeb warsztatów.

Odwiedź stronę: www.elwico.com.pl

Zapoznaj się z ofertą sklepu: www.elwico.com.

#odciągispalin #odsysaczespalin #bezpieczeństwo #zdrowie #czystość #porządek #warsztatnaprawczy #warsztatblacharski #lakierniczy #warsztatsamochodowy