Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Elementy wyposażenia warsztatu podnośnik – nożycowy

Podnośniki nożycowe, w przeciwieństwie do często stosowanych podnośników kolumnowych, nie posiada nóg i ramion. Podczas unoszenia się i opadania na ziemię przypomina nieco jeden z instrumentów muzycznych, a mianowicie akordeon. Dzięki takiej konstrukcji zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię na podłożu niż podnośniki kolumnowe. Podnośniki nożycowe znajdują zastosowanie w przypadku podnoszenia pojazdów o dużej wadze.

Jakie są typy podnośników nożycowych?

Podnośniki nożycowe dostępne są zarówno w wersji o średniej wielkości, jak i tzw. nisko-nożycowej. Najważniejszego podziału tych podnośników możemy dokonać jednak na podstawie składanego kształtu. Pod tym względem wyróżniamy trzy główne rodzaje: kształt litery X, kształt pantografu i równoległoboku.

Podnośnik nożycowy w kształcie X podobny jest w wyglądzie do wspomnianego wyżej akordeonu. Po uniesieniu się przybiera właśnie kształt podobny do litery X, następnie opada płasko, gdy nie jest używany. Zaletą takiej konstrukcji jest niewielka ilość miejsca w poziomie zajmowana przez podnośnik. Dodatkowo zapewnia on swobodny i pełny dostęp do kół i układu zawieszenia.

Podnośnik nożycowy w kształcie równoległoboku otwiera się z podłogi, tworząc wówczas romboidalny kształt. Następnie cofa się i chowa w podłożu (działa więc dość podobnie jak podnośnik w kształcie X). Ten typ podnośników zapewnia największy udźwig.

Ostatni typ podnośników po otworzeniu przybiera kształt pantografu, stąd też często określane są jako podnośniki nożycowe w kształcie pantografu.

Kiedy używane są podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe znajdują zastosowanie w warsztatach, gdzie obsługiwane są ciężkie pojazdy. Podnośniki te cechują się zwijaną konstrukcją, mogą więc być zamontowane pod podłogą, dlatego też po skończonej pracy nie przeszkadzają i nie zajmują zbyt dużej przestrzeni w warsztacie, co jest ich niewątpliwą zaletą. Podnośniki nożycowe najczęściej występują w dużych zakładach motoryzacyjnych, ale sprawdzą się także w przypadku warsztatów specjalizujących się w konserwacji pojazdów.