Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Elementy wyposażenia warsztatu podnośnik – czterokolumnowy

Podnośniki samochodowe są niezastąpione w sytuacji, gdy trzeba dostać się do podwozia samochodu. W ten sposób specjalista ma swobodny dostęp do kół i układu zawieszenia w różnego rodzaju pojazdach. Podnośniki występują praktycznie w każdym profesjonalnym warsztacie, ponieważ umożliwiają wykonanie prac, które często byłyby niemożliwe lub trudne w realizacji bez uniesienia auta.

Na naszym rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników samochodowych. Zdecydowanie najbardziej popularny jest podnośnik dwukolumnowy, a jego nieco bardziej rozbudowaną wersją jest podnośnik czterokolumnowy, który sprawdza się w przypadku nieco większych pojazdów. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj podnośnika powinien być dobierany adekwatnie do specyfiki prac wykonywanych w warsztacie. Tak naprawdę nie ma jednego, uniwersalnego podnośnika, który sprawdzi się w każdym przypadku. Chociaż podstawowym przeznaczeniem każdego modelu podnośnika jest unoszenie pojazdów z ziemi, tak naprawdę istnieje wiele modeli, które cechują się również innymi zastosowaniami.

W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej wspomnianym wcześniej podnośnikiem czterokolumnowym.

Specyfika podnośników czterokolumnowych

Podnośniki czterokolumnowe to nieco większa, a jednocześnie bardziej wytrzymała i rozbudowana wersja podnośników dwukolumnowych. Ta konstrukcja jest stworzona dla pojazdów o nieco większych gabarytach i wadze. Czterokolumnowy podnośnik jest w stanie unieść od średniej wielkości pojazdów po furgonetki. Z tego też powodu podnośniki czterokolumnowe znajdują zastosowanie w profesjonalnych warsztatach samochodowych, gdzie regularnie obsługuje się średnie i duże samochody. Najlepiej sprawdzają się w warsztatach działających w pomieszczeniach z wysokimi sufitami i szeroką przestrzenią.

Podnośnik czterokolumnowy zapewnia szersze wsparcie dla samochodu oraz zwiększony udźwig. Dzieje się tak za sprawą czterech solidnych kolumn.

Trzeba jednak pamiętać, że rozbudowana konstrukcja podnośnika wymaga nieco większej ilości przestrzeni niż w przypadku podnośników dwukolumnowych. Co więcej, z oczywistych względów podnośnik czterokolumnowy jest nieco droższy niż dwukolumnowa wersja.