Strona główna Baza wiedzy Co składa się na wyposażenie warsztatu samochodowego?

Co składa się na wyposażenie warsztatu samochodowego?

Profesjonalne wyposażenie warsztatu mechaniki samochodowej to gwarancja najwyższej jakości usług. Wybierając odpowiedni salon autoserwisu lub decydując się na otwarcie własnej działalności w tym zakresie, warto wiedzieć co składa się na podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego? Są to nie tylko narzędzia mechaniczne i elektronarzędzia, ale także kompresory, podnośniki, wyciągarki, urządzenia rozrusznikowe, testery płynu hamulcowego oraz odzież robocza i urządzenia myjące.

Meble, podnośniki, narzędzia

Zaczynamy od tych elementów warsztatu samochodowego, które służą do przechowywania. Inwestycja w meble warsztatowe to nie tylko aspekt praktyczny, ale również estetyczny ? uporządkowany warsztat sprawia zdecydowanie lepsze wrażenie. W skład mebli warsztatowych wchodzi przede wszystkim stół warsztatowy oraz wózki warsztatowe, szafki narzędziowe, wieszaki na narzędzia, pojemniki i kontenery do przechowywania. Niezbędnym elementem podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego są oczywiście podnośniki hydrauliczne i rampy samochodowe. Podnośniki mogą być podłogowe, kolumnowe lub nożycowe. Ich wybór powinien być dostosowany do oferty warsztatu ? inny podnośnik zastosujemy do samochodów osobowych, inny do ciężarówek i jeszcze inny do motocykli i quadów. Należy się także wyposażyć w podstawowe narzędzia mechaniczne, czyli klucze (płaskie, nasadowe, nimbusowe), młotek, kombinerki, śrubokręty oraz elektronarzędzia. Ich skład będzie podyktowany profilem działalności, ale do najczęściej wykorzystywanych należą: wiertarka, szlifierka, spawarka, wkrętarka, pistolet lakierniczy, odkurzacz warsztatowy, polerki samochodowe. Niezbędne okażą się również podnośniki do skrzyni biegów, wyciągarki, ściągacze (do sprężyn, łożysk, tarcz i bębnów), kompresory, prostowniki oraz urządzenia rozrusznikowe.

Diagnostyka, ogumienie i pozostałe akcesoria

Wyposażenie warsztatu samochodowego musi również zawierać sprzęt diagnostyczny. To dzięki niemu możliwe jest określenie stanu technicznego pojazdu i koniecznych napraw. Niezbędne są do tego mierniki ciśnienia, testery akumulatorów, urządzenia do analizy spalin, kontroli świateł i zużycia łożysk, a także do badania sprawności  instalacji elektrycznej, układu hamulcowego i napędowego oraz regulacji geometrii zawieszenia samochodowego. W tej grupie wyposażenia istotne będzie także zaopatrzenie się w testery płynu hamulcowego oraz urządzenia, służące do wymiany oleju i smaru, łącznie z pompą do oleju, licznikami i zlewarkami oraz wannami ociekowymi. Żaden warsztat mechaniki samochodowej nie obędzie się ponad to bez urządzeń do obsługi ogumienia, przede wszystkim montażownic do kół, ale także wyważarek, wytwornic, nacinarek i rozpieraczy. W skład pozostałych akcesoriów wchodzą:

  • Odzież robocza, rękawice, obuwie
  • Urządzenia myjące
  • Latarka i lampa warsztatowa
  • Chemia (smary, farby, lakiery, pasty polerskie, benzyna ekstrakcyjna, szpachlówki, środki do konserwacji ? żywice poliestrowe, utwardzacze, neutralizatory rdzy)
  • Akcesoria lakiernicze (folie, taśmy, papiery ścierne)
  • Kosmetyki samochodowe (szampony, woski, nabłyszczacze)
  • Noże do cięcia kabli, markery, żarówki, bezpieczniki
  • Materiały izolacyjne (taśmy, otuliny, styropian, pianki montażowe)

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

partner elwico

Dołącz do zespołu ELWICO lub zostań naszym partnerem.

W związku z dynamicznym rozwojem poszukujemy:

  • inżyniera produktu
  • przedstawiciela handlowego

Dołącz do naszego zespołu. Zapraszamy!

Dołącz

Zapisz się do newslettera Elwico

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualne oferty z naszego asortymentu.