Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Co warto wiedzieć o podnośnikach nożycowych?

Podnośniki nożycowe to platformowe urządzenia dźwigowe, przeznaczone do unoszenia obiektów w pionie na określoną wysokość. Usprawniają prace załadunkowe, transport towarów i przede wszystkim – pracę w warsztacie samochodowym. To bardzo funkcjonalne urządzenia, cieszące się dużą popularnością.

 

Jak działają podnośniki nożycowe?

Podstawowym elementem podnośników nożycowych jest platforma, zamocowana do układu nożyc. Układ nożyc może być pojedynczy lub podwójny. Pojedynczy układ nożyc skonstruowany jest na bazie jednej pary nożyc, natomiast podwójny zwiera dwie pary nożyc. Drugie rozwiązanie zapewnia większą stabilność i możliwość podnoszenia obiektu na znacznie większą wysokość. Podnośniki nożycowe działają w oparciu o dwa siłowniki, wytwarzające energię mechaniczną niezbędną do rozłożenia układu nożyc i jego późniejszego złożenia. Siłowniki umieszczone są pomiędzy podstawą, a ramionami nożyc. Posiadają napęd elektryczny, hydrauliczny lub pneumatyczny albo będący kombinacją dwóch z nich. Podnośniki nożycowe samochodowe występują w dwóch wersjach. W pierwszej koła pojazdu są uniesione w powietrzu, natomiast w drugiej znajdują się na powierzchni platformy najazdowej. Stacjonarne podnośniki nożycowe mogą być zlicowane z podłożem lub wykonane w zabudowie nadposadzkowej. Podnośniki nożycowe występują również w wersji mobilnej.

 

Jak wykorzystuje się podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe są przede wszystkim wykorzystywane w warsztatach mechaniki samochodowej. Pozwalają unieść pojazd na niezbędną wysokość, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie prac pod jego podwoziem. Podniesienie auta wpływa także na zwiększenie komfortu pracy mechanika. Jest to szczególnie pomocne w pracach blacharskich, podczas ustawiania geometrii zawieszenia i serwisowania ogumienia. Niektóre z samochodowych podnośników nożycowych mają możliwość łączenia w pary, dzięki czemu możliwa jest obsługa pojazdów o większym tonażu, między innymi ciężarówek, naczep czy autobusów. Warsztat samochodowy to jednak nie jedyne miejsce, gdzie wykorzystuje się podnośniki nożycowe. Znajdują one również szerokie zastosowanie w pracach budowlanych (montażowych, instalacyjnych, wykończeniowych, konserwacyjnych), na liniach montażowych i halach produkcyjnych oraz w organizacji ruchu towarowego, przede wszystkim do transportu obiektów wielkogabarytowych.