Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Co składa się na wyposażenie warsztatu samochodowego?

Profesjonalne wyposażenie warsztatu mechaniki samochodowej to gwarancja najwyższej jakości usług. Wybierając odpowiedni salon autoserwisu lub decydując się na otwarcie własnej działalności w tym zakresie, warto wiedzieć co składa się na podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego? Są to nie tylko narzędzia mechaniczne i elektronarzędzia, ale także kompresory, podnośniki, wyciągarki, urządzenia rozrusznikowe, testery płynu hamulcowego oraz odzież robocza i urządzenia myjące.

 

Meble, podnośniki, narzędzia

Zaczynamy od tych elementów warsztatu samochodowego, które służą do przechowywania. Inwestycja w meble warsztatowe to nie tylko aspekt praktyczny, ale również estetyczny – uporządkowany warsztat sprawia zdecydowanie lepsze wrażenie. W skład mebli warsztatowych wchodzi przede wszystkim stół warsztatowy oraz wózki warsztatowe, szafki narzędziowe, wieszaki na narzędzia, pojemniki i kontenery do przechowywania. Niezbędnym elementem podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego są oczywiście podnośniki hydrauliczne i rampy samochodowe. Podnośniki mogą być podłogowe, kolumnowe lub nożycowe. Ich wybór powinien być dostosowany do oferty warsztatu – inny podnośnik zastosujemy do samochodów osobowych, inny do ciężarówek i jeszcze inny do motocykli i quadów. Należy się także wyposażyć w podstawowe narzędzia mechaniczne, czyli klucze (płaskie, nasadowe, nimbusowe), młotek, kombinerki, śrubokręty oraz elektronarzędzia. Ich skład będzie podyktowany profilem działalności, ale do najczęściej wykorzystywanych należą: wiertarka, szlifierka, spawarka, wkrętarka, pistolet lakierniczy, odkurzacz warsztatowy, polerki samochodowe. Niezbędne okażą się również podnośniki do skrzyni biegów, wyciągarki, ściągacze (do sprężyn, łożysk, tarcz i bębnów), kompresory, prostowniki oraz urządzenia rozrusznikowe.

 

Diagnostyka, ogumienie i pozostałe akcesoria

Wyposażenie warsztatu samochodowego musi również zawierać sprzęt diagnostyczny. To dzięki niemu możliwe jest określenie stanu technicznego pojazdu i koniecznych napraw. Niezbędne są do tego mierniki ciśnienia, testery akumulatorów, urządzenia do analizy spalin, kontroli świateł i zużycia łożysk, a także do badania sprawności  instalacji elektrycznej, układu hamulcowego i napędowego oraz regulacji geometrii zawieszenia samochodowego. W tej grupie wyposażenia istotne będzie także zaopatrzenie się w testery płynu hamulcowego oraz urządzenia, służące do wymiany oleju i smaru, łącznie z pompą do oleju, licznikami i zlewarkami oraz wannami ociekowymi. Żaden warsztat mechaniki samochodowej nie obędzie się ponad to bez urządzeń do obsługi ogumienia, przede wszystkim montażownic do kół, ale także wyważarek, wytwornic, nacinarek i rozpieraczy. W skład pozostałych akcesoriów wchodzą:

  • Odzież robocza, rękawice, obuwie
  • Urządzenia myjące
  • Latarka i lampa warsztatowa
  • Chemia (smary, farby, lakiery, pasty polerskie, benzyna ekstrakcyjna, szpachlówki, środki do konserwacji – żywice poliestrowe, utwardzacze, neutralizatory rdzy)
  • Akcesoria lakiernicze (folie, taśmy, papiery ścierne)
  • Kosmetyki samochodowe (szampony, woski, nabłyszczacze)
  • Noże do cięcia kabli, markery, żarówki, bezpieczniki
  • Materiały izolacyjne (taśmy, otuliny, styropian, pianki montażowe)