Klasa Premium - profesjonalne wyposażenie warsztatów i SKP

Odciągi spalin. Czym są?

Warsztaty samochodowe czy jednostki straży pożarnej często zmuszane są do uruchamiania silników różnych pojazdów wewnątrz pomieszczeń. Jak łatwo można się domyślić, wydzielają one toksyczne spaliny. Mają one jeszcze gorszy wpływ na zdrowie, jeśli pojazd uruchamia się po dłuższym postoju, na zimnym silniku. Dlatego właśnie w tego typu miejscach montuje się nowoczesne odciągi spalin.

Wpływ spalin na zdrowie

Wydawać by się mogło, że poprawnie działająca wentylacja powinna rozwiązywać problem. To nieprawda. W zamkniętym pomieszczeniu, spaliny z zimnego rozruchu osiągają toksyczne stężenie w zaledwie kilka minut. Zwykła wentylacja ani przeciąg w warsztacie nie pomagają wystarczająco. Osoby, które pracują w danym miejscu i codziennie narażają się na wdychanie spalin, są narażone na wiele chorób, w tym w miarę upływu czasu – na raka. Zainstalowanie odciągu skutkuje mniejszą ilością zwolnień chorobowych pracowników. Pracują oni też w bardziej komfortowych warunkach: przykrego zapachu nie przejmują ich ubrania ani meble w warsztacie. Jednak spaliny źle działają też na same obiekty i wyposażenie warsztatów samochodowych. Uszkadzają delikatne urządzenia elektroniczne, a na ścianach i suficie tworzą nieestetyczne plamy. Miejsce naprawy pojazdów, które powinno kojarzyć się z czystością i schludnością, zaczyna wyglądać niechlujnie, co może wpływać na decyzje zakupowe klientów.

Rodzaje odciągów

Osoby, które szukają odciągu spalin do swojego warsztatu, mają wiele opcji do wyboru. Bardzo popularne są zwykłe odciągi pojedyncze i podwójne, coraz więcej warsztatów decyduje się tęż na nowoczesne odciągi bębnowe, które poprawiają ergonomię pracy – przewód podłączany do rury wydechowej nie zajmuje miejsca na podłodze. Dostawcy oferują też poręczne odciągi przestawne. Oddzielną kategorię stanowią odciągi o specjalnych zastosowaniach, np. dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Montowanie wyciągów narzucają przepisy prawa, m.in. Rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.